Foto Galeri
Site ��i Arama
�ok Okunanlar
Link Bankas�
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
5,6360
EURO
6,3235
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’li vekiller ve DARICA-I HES
Küresel ısınmanın yaratacağı kuraklıktan tüm dünya korkarak tedbirler almak için çabalarken,bilimsel araştırmalar yaparken, yöresindeki mevcut su kaynak ve rezervlerini tespit ederek bu suları depolamak için barajlar, göletler planlarken; 18 ilçesinin 13
29 Nisan 2008 Salı 05:34
AKP"Lİ VEKİLLER ve DARIC A-I HES

Sayın Hilmi Güler ve Ordu AKP milletvekilleri ve partinin neredeyse tüm üyelerinin,Ordu"ya geldiklerinde kaldıkları gözde mekan DSİ Ordu Şube tesisleri bir cennet mekan.
Ancak, 24 saat bu sosyal tesislerde konaklayıp yiyip içtiği yakınlarıyla ve yandaşlarını devlet imkanlarıyla bol keseden ağırlayan siyasi iktidar vekilleri, işsizlikten neredeyse bütün personelin yan gelip yattıkları, rahat bir yaşamın sürdürüldüğü bu kurumun, ilimiz milletvekili Ayhan Yılmaz"ın şahsi sitesinde “ DSİ ORDU 2008 yılı yatırımlarını” dikkatli olarak incelerseniz acı gerçek ortaya çıkıyor..

DSİ ORDU 2008 yılı yatırımları arasında ciddi olarak 1996 beri yılan hikayesine dönen Topçam Barajı ve HES işi ile Korgan"da küçük bir gölet haricinde ,Kumru ve Ünye"de iki dereye ödenek olduğu ,daha hiçbir köklü yatırımı olmadığı anlaşılmaktadır.

Eski yıllarda bütün derede tepede yatırım yapan koca DSİ de 2008 yılında, dokuz tane önemli dereye (melet gibi) bir YTL gibi komik ödenekle kağıt üstünde iş kalabalığı göstererek vatandaşın gözünü boyamakta pek profesyonel oldukları ortaya çıkıyor.

Ordu DSİ"nin asıl yatırım alanlarına politikacilara gösterdiği kadar ilgi göstermediği ilimiz milletvekili Ayhan Yılmaz"ın şahsi sitesinde ortaya çıkıyor.

Eski bir DSİ projesi olan ve çok yüksek bir rantabilitesi olan Darıca-I HES inşaatını su kullanım anlaşmasıyla özel bir firmaya 49 yıllığına yap işlet modeli ile devreden Enerji Bakanımız, daha sonra melet ırmağı üzerindeki diğer 4 HES ve Ordu Barajını da özel bir firmalara 49 yıllığına yap işlet modeli ile devrederek işin içinden hem kendisini hem DSİ"yi sıyırdı.

İktidar vekillerimiz, Ordu ekonomisine bir kuruşluk faydası olması için, Ordu DSİ Müdürlüğünün gerçekten aktif bir yatırımcı kurum haline gelmesi için daha ne kadar beklemeye tahammül edecekler?

Yeri ve sırası gelmişken sormadan geçmeyelim; bu DSİ yine Temmuz ayından beri Melet ırmağı yatağında koyduğu resmi iş makineleriyle ve kamyonlarıyla “dere temizliği yapılıyor” adı altında çıkan değerli bitkisel toprak ve kum çakılları birilerinin torba olmayan ağızlarına göre “neresi olduğu belli olmayan yere ve yerlere taşımış” çevrede yarattığı tahribatı ve dengesizliği doğa ve turizm adına Kadir Engin, hariç hiç kimse eleştirmemiş ve araştırmamış, bizim siyasiler ve doğacılar dahi Melet"in son halini görmemezlikten gelebilmişlerdi…

Küresel ısınmanın yaratacağı kuraklıktan tüm dünya korkarak tedbirler almak için çabalarken,bilimsel araştırmalar yaparken, yöresindeki mevcut su kaynak ve rezervlerini tespit ederek bu suları depolamak için barajlar, göletler planlarken; 18 ilçesinin 13 tanesi yüksek ve kırsal bölgede olan ilçelerimiz ve onlara bağlı yüzlerce köylerimiz için kanunla tüm beldelere su projesi ve yapım yetkisi verilen, DSİ Genel Müdürlüğü Ordu"da içme suyu ile ilgili ne gibi yeni bir hazırlık ve yatırım yapmaktadır?

Ordu ve Ünye içme suyu projesini ihale ettiklerini söyleyecekler hemen, ama Ordu ve Ünye"den ibaret değil, ilimiz sınırlarında yazın susuzluktan kırılan onlarca belde ve kasaba var, ne projesi var ne yatırımı!.

Siz koşarak gidin ve 5 senesi ödemesiz, Yapı kredi ile Sanayi Kalkınma bankasının kefilliği ile 53 milyon euroluk kredi verdirdiğiniz, Elazığ"lı Bilgin Holding"in patronu ile kol kola kebap yeyin , çayda çıra oynayın, onun Darıca-I HES"i ile övünün.

size yakışan bu mudur ?

milli proje ve devlet yatırımlarını rafa kaldırıyorsunuz bari Ordu İçme suyunu geniş bütün ilçeler bazında plan ve projelerini hazırlatın,ihale ettirin de şahsi sitelerinizi dolduracak yatırımlarımız olsun, “elin adamlarının “ özel yatırımıyla gelip Ordu"da övünmeyin…
Dürüst olun ve Allah'tan korkun..
mustafa salih duman
Koca DSİ ne hallerde seller dereler taşarken ortada DSİ yok,makineleri duble yollarda çalıştırılıyor,vatandaşlar sel mağduriyetine acil çözüm istiyorlar, ama DSİ güçsüzlükten bitik, hizmet getiremiyorlar,ne işi ne yatırımı yorum yazan arkadaş herhalde DSİ den maaşlı birisi ki mevcut düzeni savunduğundan belli yazık kendisini kınıyorum gerçekleri açıklasınlar DSİ çiftliğinde dönen dolapları..
23 Haziran 2008 Pazartesi 21:10
yorum
ahmet
bence yanılıyorsunuz dsi kurum olarak hizmetleriyle ve yatırımlarıyla Türkiye'de ilk 3 te olan kurumdur Ordu'da da hizmetleri güzel bence siz taraflı bir haber yapmışsınız
17 Haziran 2008 Salı 22:43
�ZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
R�portaj
Haftan�n Haberi