Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.8124
EURO
20.3155
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komünistlerden 29 Ekim açıklaması
Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan 'Cumhuriyet Bayramı' açıklamasında, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının sınıfsal tercihlerinin 12 Eylül ve AKP eliyle Cumhuriyet'i bitirdiği vurgulanırken, AKP'nin törenleri iptal etmesinin henüz "Cumhuriyet'i bit
30 Ekim 2011 Pazar 04:24

 

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan 'Cumhuriyet Bayramı' açıklamasında, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının sınıfsal tercihlerinin 12 Eylül ve AKP eliyle Cumhuriyet'i bitirdiği vurgulanırken, AKP'nin törenleri iptal etmesinin henüz "Cumhuriyet'i bitirdik" diyememesinden kaynaklandığı belirtildi.

 

Komünistlerden 29 Ekim açıklaması

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite tarafından yapılan "Siyasi iktidar 'Cumhuriyet'i bitirdik' kutlaması yapmaya utanmıştır" başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

"Bugün 29 Ekim. Siyasi iktidar "Cumhuriyet Bayramı" törenlerini iptal etti. İptalin gerekçesi, Van'da meydana gelen deprem.tkpmiting.jpg

Oysa, ortada kutlanabilecek bir şey bırakılmış olsa, "cumhuriyet kutlaması"nın acıların sarılması, insanların ülkelerine inançlarının tazelenmesi, kardeşlik duygularının güçlenmesi için değerlendirilebileceği düşünülürdü.

Ama ne yazık ki, Cumhuriyet, kurucu kadrolarının sınıfsal tercihlerinin bedelini ödedi. Bu tercihlerle yolunu çizdi ve yıkıma direnemedi.

Cumhuriyet, halkın büyük bölümünün sömürülmesiyle zenginleşen azınlığın açgözlülüğüyle baş edemedi.

Cumhuriyet, emperyalizme hizmet yarışına giren siyasi iktidarların işbirlikçilikte sınır tanımamasına boyun eğdi.

Cumhuriyet, gericiliği halk uyanışına karşı bir güvence olarak gören zihniyetin açtığı kapılardan giren yobazlığa teslim oldu.

Cumhuriyet, sosyalizm düşmanlığının çürütücü etkisinden kurtulamadı.

Cumhuriyet'i bitirdiler.

1923'te kurulduktan sonra patron sınıfının günbegün zayıflattığı Cumhuriyet'e öldürücü darbeleri önce 12 Eylül faşist darbesi sonra AKP iktidarı vurdu.

Birinci Cumhuriyet bitti; Osmanlı özentisi, güven vermeyen, halkıyla kavgalı, gerici bir ikinci cumhuriyet kuruldu.

AKP'nin kutlamaya şimdilik cesaret edemediği, işte bu ikincisidir. Bir başka deyişle, siyasi iktidar, "Cumhuriyet'i bitirdik" kutlaması düzenlemekten çekinmiştir.

Bizim yapmamız gereken ise, bu koşullarda Cumhuriyet fikrini yaşatmak, onu bu ülkenin biricik kurtuluşu olan sosyalist bir cumhuriyet projesinde var etmek, önemli bir tarihsel ilerleme olan 29 Ekim 1923'ü, onu bitiren burjuva sınıfının, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin, gerici yobazların, NATO'cu generallerin dünyasına terk etmemektir.

Türkiye Komünist Partisi, bu yaklaşımla, halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı, ülkemizde cumhuriyetin kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite"

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/tkpden-29-ekim-aciklamasi-haberi-47832

(soL - Haber Merkezi)

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi