Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.6381
EURO
19.7117
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Sen' den Kararlılık Mesajı
Memur-Sen'in 11 hizmet kolundan sendikaların teşkilatlarının katıldığı "Memur-Sen Türkiye Buluşması" programı çerçevesinde Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu toplanarak, hizmet kolunun sorunlarını ve sendikal hedeflerini değerlendirdi. Toplantının açılışında k
16 Şubat 2012 Perşembe 06:30

 

Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu, 11 Şubat 2012 tarihinde Antalya'da toplandı. Toplantıda, hizmet kolu toplu sözleşmesi konusunda kararlılık mesajı  çıktı.

Sağlık Sen' den Kararlılık Mesajı

Memur-Sen'in 11 hizmet kolundan sendikaların teşkilatlarının katıldığı  "Memur-Sen Türkiye Buluşması" programı  çerçevesinde Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu toplanarak, hizmet kolunun sorunlarını ve sendikal hedeflerini değerlendirdi.

Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Teşkilat Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, TBMM'ye sevk edilen Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı'nın Memur-Sen'in olmazsa olmaz talepleri karşılanmadan yasalaşması halinde, Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in her türlü eyleme hazır olduğunu söyledi.Toplu sözleşmenin hizmet kolu düzeyinde yapılmasına karşı olan çevrelerin, gerçekte sağlık kurumlarında, sosyal hizmet kurumlarında sahanın sorunlarını görmek istemediklerini kaydeden Memiş, "Biz sahanın sorunlarını masada çözmeyi önemsiyoruz. Ancak, çalışanı ile müzakere etmekten, sorunlarla yüzleşmekten kaçmayı öneren bürokratik işgüzarlığa Sağlık-Sen hiçbir zaman teslim olmayacaktır" dedi. Başkanlar Kurulu'na Sağlık Bakanı ile yapılan son görüşmede gündeme gelen Torba Yasa talepleri hakkında da bilgi veren Memiş, başta ek ödeme adaletsizliklerinin çözümü olmak üzere Bakanlığa sendika tarafından iletilen taleplerin Torba Yasa içinde yer alması için süreci kararlılıkla takip edeceklerini söyledi. Genel Başkan Metin Memiş'in konuşmasının ardından, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, alanları ile ilgili gelişmeler ve hedefler hakkında, Başkanlar Kurulu üyelerini bilgilendirdi. Toplantının ikinci bölümünde ise Şube Başkanları söz alarak, gündem konuları üzerine görüş, eleştiri ve beklentilerini ilettiler.  

 


Toplantı sonunda 2012 Mayıs ayı üye hedefini 175 bin olarak belirleyen Başkanlar Kurulu, yayınladıkları sonuç bildirisiyle de alınan kararlar ve hedefler doğrultusunda, birlik ve bütünlük içinde etkin bir mücadele ortaya konulacağını ilan etti.

SAĞLIK-SEN GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

 
(11 ŞUBAT 2012)

Sağlık-Sen Genişletilmiş  Başkanlar Kurulu'nun, 11 Şubat 2012 tarihinde yapılan toplantısında, sendikal gündem ve hizmet kolumuzun sorunları  değerlendirilmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

 
1- TBMM'ye gönderilen ve ilgili komisyonlarda görüşülmeye devam edilen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları  ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı'nın antidemokratik ve yasakçı kimlikle yasalaşmasının kabul edilmesi mümkün değildir. Bu noktada, toplu sözleşmenin hizmet kolu düzeyinde yapılmasının Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in olmazsa olmaz koşulu olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz. Başkanlar Kurulu olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tüm üyelerini, demokratik Türkiye kimliğine yakışan, özgürlükçü, bir yasanın çıkması için göreve çağırıyoruz.  

2- Sağlık ve sosyal hizmet kurumlarının yönetim ve örgütlenme süreçlerinde yaşanan ve çalışanların çalışma koşulları  ve hakları ile hizmet sunumu sürecini etkileyen değişim süreçlerinde, katılımcı demokrasinin gereğine uygun şekilde, sosyal taraflarla işbirliğinin gözetilmediği görülmektedir. Başkanlar Kurulu olarak, ilgili Bakanlıklara, değişim süreçlerinde çalışanların temsilcileri ile görüşülmesinin demokratik bir sorumluluk olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.  

3- Başkanlar Kurulumuz, sağlığın piyasalaştırılmaması  adına, devletin sağlık hizmetleri sunumundaki etkinliğinin güçlendirilerek sürdürülmesi gerektiğine inanmakta, sağlık hizmeti sunumunun daha nitelikli hale getirilmesi için, Hükümete personel istihdamı konusunda ciddi adımlar atması çağrısında bulunmaktadır.  

4- Kamu kurum ve kuruluşlarında, başta 4/C'liler olmak üzere sözleşmeli statüde çalıştırılarak ciddi hak mahrumiyetleri yaşatılan personel, kadroya alınmalı ve adil haklara kavuşturulmalıdır. Ayrıca sağlık kurum ve kuruluşlarında memur görevi yürüttüğü halde hizmetli kadrosunda istihdam edilerek hak kaybı yaşatılan personelin memur kadrosuna alınmada sınav şartı kaldırılmalıdır.  

5- Sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanan fiziksel ve psikolojik şiddet ciddi şekilde iş gücü  ve motivasyon kaybına neden olmaktadır. Çalışma ortamları; çalışma güvenliğini, çalışanların iş huzuru ve motivasyonlarını  tehdit eden şiddet ve mobbing uygulamalarından arındırılmalı, bu konuda ilgili kesimler, işbirliği içinde, etkin ve sürdürülebilir bir eylem planı oluşturmalıdır. Başkanlar Kurulumuz, Türkiye genelinde tüm sağlık kurum ve kuruluşlarını etkileyen bu sorunun çözümüne yönelik olarak İstanbul Esenyurt'ta Bakanlık ile yetkili sendika Sağlık-Sen tarafından düzenlenen "Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans" sempozyumunda verilen mesajlar çerçevesinde, önleyici süreçlerin ivedilikle ve işbirliği içinde hayata geçirilmesi çağrısında bulunmaktadır.  

 

6- Sağlık  çalışanlarının eğitim taleplerinin karşılanması  noktasında Sağlık Bakanlığı, başta YÖK olmak üzere ilgili kurumlarla etkin bir müzakere süreci yürüterek sonuca ulaşmalıdır. YÖK'e ve Sağlık Bakanlığı'na, Sağlık-Sen tarafından sunulan ve lisans tamamlama hakkı  bekleyen sağlık hizmetleri sınıfındaki tüm branşları  kapsayan "Sağlık lisansiyerliği" lisans tamamlama programı  hayata geçirilmeli ve sağlık  çalışanlarının eğitim hakkını  gözeten bir yaklaşım içinde mevcut talepler karşılanmalıdır.  

7- Sosyal hizmet kurumlarında, toplumun en zor kesimlerine hizmet görevi yürüten personelin, ekonomik ve sosyal haklar noktasında yaşadığı  problemlerin çözümü; devletin halkına dönük  şefkat yüzünü temsil eden bu kurumların geleceği adına önemsenmelidir. Başkanlar Kurulumuz, sosyal hizmet çalışanlarının emeğini önemsemenin bu ülkede sosyal kalkınmanın ve insana verilen değerin öncelikli koşulu olduğuna inanmakta ve Hükümeti çalışanların sorunlarına kulak vermeye çağırmaktadır.  

8- Başkanlar Kurulumuz, Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurum ve kuruluşları ile üniversite hastanelerinde yaşanan sorunların ve çalışanlar arasındaki iş barışını bozan uygulamaların sona ermesi çağrısını tekrarlamaktadır. Bu çerçevede; başta ek ödeme tavan oranlarındaki adaletsizliğin sona ermesi ve ek ödemelerin vergi dışı bırakılması konusu olmak üzere; aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanlarının hizmet sözleşmelerinden damga vergisi alınmaması, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin özellikli birim kategorisine alınması, sözleşmeli personelin yemek ücretinden muaf tutulması gibi Sağlık-Sen'in haklı taleplerinin, hazırlıkları devam eden Torba Yasa içinde yer alması büyük önem arz etmektedir.  

9- Başkanlar kurulumuz, yukarıda belirtilen hususlarda, Genel Merkez Yönetim Kurulu, 85 Şubesi, yaklaşık 2500, il, ilçe, kurum temsilcisi ve 160 bin üyesinden aldığı güçle birlik ve bütünlük içinde, sendikal mücadelesini en etkin şekilde sürdürecektir.  

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi