Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
19.0435
EURO
20.7133
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basurcu Agâh’laşmak!
Basurcu Agâh, aynı zamanda padişahın iyi bir ve jurnalcisi (hafiyesiydi). Çok sayıda İttihatçının canını yaktığından dönemin sembolü haline gelmişti. Hatta Meşrutiyetin ilanından hemen sonra 3 Eylül 1324 (16 Eylül 1908) tarihinde İttihatçılar gırgır olsun
03 Kasım 2012 Cumartesi 23:56

Basurcu Agâh’laşmak!

Adnan YILDIZ

Şamlı bir Arap olan Basurcu Agâh Paşa, II: Abdülhamit’in önemli adamlarından biridir. Hiç tıp eğitimi hatta hiçbir eğitimi olmadığı halde padişahın baştabibi de olmuştu.20897.

Basurcu Agâh, aynı zamanda padişahın iyi bir  jurnalcisi (hafiyesiydi). Çok sayıda İttihatçının canını yaktığından dönemin sembolü haline gelmişti. Hatta Meşrutiyetin ilanından hemen sonra 3 Eylül 1324 (16 Eylül 1908) tarihinde İttihatçılar gırgır olsun diye ‘‘Agâh Basurcu’’ diye bir gazete bile çıkarmışlardı.

Yine Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşamış ve esprileriyle meşhur Borazan Tevfik, hastalandığında kendisine bakan stajyer doktor’un ‘‘ben daha diplomamı almadım o yüzden doktor sayılmam bana doktor diye hitap etmeyiniz’’ sözü üzerine "Geç diplomayı. O istim gibi sonradan gelsin! Hastanın hatırını soran doktor olmuş demektir. Basurcu Agâh Paşa'nın da diploması yoktu ama Abdülhamid'in dibine baka baka hekim başı oldu. Ben de seni doktor yaptım!" nüktesi de Basurcu Agâh’ı çok iyi anlatmaktadır.

Basurcu ile ilgili bir başka bilgiyi de meşhur‘‘Yüzellilikler’’ den Refii Cevad Ulunay, 29.11.1966 tarihli Milliyet Gazetesi’nde yazdığı bir yazıda şöyle vermektedir.

‘‘Zat-ı Şahanenin Basurcu başısı Agâh Paşa, Şamlı bir Arap’tı. Terkibini kimseye söylemediği bir merhemle basur memelerini çürütüp düşürüyor, yok ediyordu’’

İşte ‘‘Basurcu’’ böyle biriydi. Aslında o bize sadece basurculukla ne makamlar elde edilebildiğinin tarihe kazınmış bir kanıtı.

Basurcu ölmedi yaşıyor…

Özellikle liderlerin ve amirlerin etrafında.

Ama belirtelim ki, tam kaynağına ulaşamadık ama Basurcu Agâh, 17 Aralık 1928 yılında ameliyat ettiği iki kişinin ölümüne neden olmuş ve tutuklanmıştır.

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi